Współpraca popłaca

pagonOstatni kwartał tego roku zaowocował szeregiem wydarzeń w działalności naszego muzeum. Niewątpliwie takim było nawiązanie współpracy ze Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym „Galicja” z siedzibą 36-060 Głogów Młp. Budy Głogowskie 460, reprezentowanym przez Prezesa Pana Sławomira Worka.

Ważną rolę odegrał w tym Pan Artur Hejnar z Krosna – pełniący w Stowarzyszeniu funkcję członka organu nadzoru.

Stowarzyszenie zrzesza miłośników historii, zajmujących się działalnością poszukiwawczą, prowadzoną głównie na terenie Beskidu Niskiego i Bieszczad. Celem Stowarzyszenia jest m.in. kreowanie pozytywnego wizerunku osób zajmujących się działalnością poszukiwawczą, a także kodeksu eksploracji, zgodnego z istniejącym prawem.

Na konkretne efekty współpracy nie trzeba było długo czekać. Już w listopadzie członkowie Stowarzyszenia udzielili nam profesjonalnego wsparcia we wszystkich fazach wydobycia samolotu Ju-87 „Stuka”, który uległ katastrofie w czasie II w. św. w pobliżu Krościenka Wyżnego. Jeszcze w tym samym miesiącu, w Krośnie doszło do roboczego spotkania z zarządem Stowarzyszenia, połączonym ze zwiedzaniem Muzeum. Miłym akcentem wizyty było przekazanie dla Muzeum przez Prezesa Sławomira Worka pagonu carskiego szynela z okresu I wojny światowej, znalezionego w Bieszczadach w czasie prac prowadzonych przez Stowarzyszenie. Pagon, pomimo upływu 100 lat dobrze się zachował – na zdjęciu poniżej, już po przeprowadzonych zabiegach konserwacyjnych w muzeum. Pozostawił go po sobie żołnierz 58 praskiego pułku piechoty. Co ciekawe, jednostka ta powstała w 1831 r., w czasie trwania powstania listopadowego, zaś jej miano pochodziło od Pragi, obecnej dzielnicy Warszawy. Pułk stacjonował w Mikołajowie, ówczesnej guberni chersońskiej i wchodził w skład I Brygady 15 Dywizji Piechoty.

Nadmieniam, że prace w wyniku których znaleziono carski pagon prowadzono na podstawie pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i zgody Nadleśnictwa Baligród. Istotnym warunkiem pozwolenia było zobowiązanie Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie do przyjęcia eksponatów ujawnionych w trakcie prac poszukiwawczych.

 

Opracował: Lesław Wilk

Link do strony Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych: http://www.muzeumkrosno.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.