Akcja na Królewskiej Górze

IMAG0928

Każdy z nas wiele razy widział podróżując drogami naszego regionu przydrożne tabliczki ,które informują o znajdujących się w ich pobliżu cmentarzach z czasów wielkiej pożogi jaką była pierwsza wojna światowa .To właśnie te cmentarze są świadectwem tego co wydarzyło się ponad sto lat temu na naszej ziemi . Na tych odnowionych cmentarzach w zbiorowych mogiłach leżą obok siebie nieznani uczestnicy wydarzeń z tamtych lat i można by pomyśleć że wszystko jest w porządku bo o ich miejsce spoczynku ktoś dba, zapali znicz czy położy wiązankę świeżych kwiatów.

Ale jest bardzo wiele takich miejsc do których nie prowadzą żadne tablice, nie ma ogrodzeń, a teren cmentarzyska pochłonęła przyroda .Może ktoś jeszcze pamięta z opowiadań starszych że tam w lesie czy na polu jest gdzieś takie miejsce gdzie w czasie wielkiej wojny starli się żołnierze wrogich armii, walczyli, zginęli i zostali tam pochowani a miejsce to zostało już ich domem na wieczność.

 

SONY DSC

Stowarzyszenie Eksploracyjno –Historyczne „Galicja” poszukuje takich miejsc ,by można było je oznaczyć ,uporządkować i by wróciły one do pamięci i świadomości lokalnej społeczności.

I tak trafiliśmy na Królewską Górę , na jej stokach usytułowane są dwa cmentarze ,które są pokłosiem walk w 1914 i 15 roku.

Po rozmowach z właścicielem terenu czyli Nadleśnictwem Kołaczyce i skontaktowaniem się z Leśniczym któremu podlega owa Góra leżąca w Leśnictwie Węglówka , rozpoczęliśmy przygotowania do prac na tych cmentarzach.

Samą akcję przeprowadziliśmy w dwóch etapach we wrześniu i październiku 2015 roku. Polegała ona na ogólnym uporządkowaniu terenu cmentarza ,usunięciu zalegającej warstwy liści i zbędnej roślinności, natomiast konserwacja ogrodzenia została zaplanowana na rok 2016 .

Nasze działania można zobaczyć w reportażu który powstał podczas akcji a został zrealizowany przez „Green Movies” z Mielca pod tytułem „Zapomniana mogiła” ,film można oglądnąć na naszym kanale you tube.

DSC06670Podkreślić trzeba że nadal poszukujemy informacji o tych leśnych mogiłach by można było bardziej szczegółowo określić daty czy narodowość pochowanych tu żołnierzy.

Natomiast w sprawie drugiego cmentarza ,potrzebne będzie przeprowadzenie badań georadarem w celu dokładniejszego określenia lokalizacji mogił ponieważ posiadamy informacje o tym że istniejące ogrodzenie nie pokrywa się z rzeczywistym układem pola cmentarnego.

Ale to już będzie temat kolejnej akcji.

Opracował: Artur Hejnar

Dokument zrealizowany podczas akcji Stowarzyszenia na Królewskiej Górze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.