Chryszczata

DSCF1899 Wielu z nas – interesujących się tematyką Wielkiej Wojny – słyszało o górze Chryszczata. Nie sposób opisać co w tym miejscu się wydarzyło, jakie historie są związane z tym miejscem. Wiele osób przeciera szlak biegnący szczytem góry. Nie jeden poszukiwacz – miłośnik historii był na tej górze. Każda z odwiedzających to miejsce osób, widziała ślady Wielkiej Wojny.

Na szczycie ciągną się pozostałości okopów z I wojny światowej. Podczas wizyty można też dostrzec liczne krzyże, umiejscowione wiele lat temu – cmentarze tych co zostali tam na wieki. To właśnie te mogiły są świadectwem tego co wydarzyło się ponad sto lat temu na naszej ziemi .

Stowarzyszenie Eksploracyjno –Historyczne „Galicja” poszukuje takich miejsc, by można było je oznaczyć i uporządkować . Aby wróciły one do pamięci i świadomości lokalnej społeczności.

img012_20150730021138963Właśnie pierwsza akcja Stowarzyszenia dotyczyła wymiany starych,zniszczonych krzyży na nowe. Po uzyskaniu zgody od konserwatora zabytków oraz właściciela terenu – Nadleśnictwa w Baligrodzie – rozpoczęliśmy przygotowania do prac.

Akcja została przeprowadzona w dwóch etapach: Październik 2014 i Kwiecień 2015r.

Cała akcja polegała na poszukiwaniu szczątków żołnierzy poległych w 1915r. Oznaczenie ich miejsca oraz wymianie istniejących krzyży na nowe. Przeprowadzenie akcji było możliwe dzięki sponsorom którzy ufundowali krzyże i tabliczki oraz dużego zaangażowania członków Stowarzyszenia i forum. Dokumentację z powyższych działań można obejrzeć w poniższym filmie.

Godnym podkreślenia jest fakt, iż ze nie jest to ostatnia akcja naszego Stowarzyszenia w tym miejscu. Szykowane są kolejne by pamięć o poległych pozostała dla potomnych.

Opracował: Ryszard Ćwiąkała

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.