Obchody Święta 3 Maja w Bieczu – byliśmy tam!

Święto 3 Maja jest każdego roku w Bieczu obchodzone bardzo uroczyście. 225 rocznica uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji rozpoczęła się Mszą Świętą w Parafii p.w. Bożego Ciała, której przewodniczył ksiądz proboszcz dr Władysław Kret. Fot. UM Biecz.

DSC04509Dobrze nie ocknęliśmy się po wydarzeniach z dnia poprzedniego tj Pikniku Historycznym w Sękowej któremu towarzyszyła m.in. inscenizacja Bitwy pod Gorlicami i nasza wystawa, a tu znów kolejna ekspozycja i spotkanie z mieszkańcami, turystami tyle, że tym razem miasta Biecza.

W tym samym składzie co dzień wcześniej pokazaliśmy się z eksponatami na Rynku bieckim przy okazji obchodów Święta 3 Maja. Tu też odbywały się główne uroczystości patriotyczne. Po części oficjalnej był też czas na część artystyczną, tj. prezentacja pieśni patriotycznych przez lokalną młodzież, widowisko Tysiąclecie Jazdy Polskiej w wykonaniu I Pułku Ułanów Krechowieckich przygotowane przez Stadninę Koni Kario z Gładyszowa z którą przy organizacji tej wystawy współpracowaliśmy, a także obóz rycerzy z Zakonu Rycerskiego Ziemi Bieckiej oraz my z naszą sporą ekspozycją militariów. I Biecz nie zawiódł.

08Nie było chwili kiedy nic by się nie działo przy naszym stoisku. Dużo pytań, dużo wymian informacji, nawiązywanie kolejnych interesujących kontaktów. Jak co roku obchody tego Święta były znane mieszkańcom, tak pojawienie się stoiska z naszymi eksponatami było czymś zupełnie nowym, świeżym. Tym szczególnie ludzie zaglądali do nas gdyż nie mieli świadomości, że my, co niektórzy pochodzący z tych stron interesujemy się historią oraz, że reprezentujemy Stowarzyszenie Eksploracyjno – Historyczne „ Galicja”. Gdy już nadszedł kres spotkania z Zainteresowanymi naszą wystawą, mogliśmy i my tym razem udać się również na spotkanie tyle, że z lokomotywą parową Ty42 – 107 z 1946 roku wraz ze składem zabytkowych wagonów która oczekiwała nas na pobliskiej stacji PKP. W ten sposób zwieńczeniem tego długiego weekendu majowego było zwiedzenie pociągu nie byle jakiego – pociągu retro. Do zobaczenia w tym samym miejscu za rok.

 

 

Opracował: Mirosław „Aligator” Aliboźek

Publikacje prasowe:

http://sacz.in/wydarzenia/news,30338.html

http://www.ok.biecz.pl/index.php/544-obchody-swieta-3-maja

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.