Piknik Historyczny w Sękowej

13458543_1167739719944449_7313709315978941829_oJak co roku o tej samej porze przy kompleksie sportowo-rekreacyjnym został zorganizowany Piknik Historyczny w Sękowej w czasie którego została przedstawiona rekonstrukcja nawiązująca do wydarzeń z 2 maja 1915 roku – bitwy pod Gorlicami. Impreza ta o tyle istotna i ważna była dla nas, a to za sprawą zorganizowanej ekspozycji przez kilku zrzeszonych w Stowarzyszeniu. Wystawa była poświęcona ogólnie pojętym militariom na której można było zobaczyć wyposażenie żołnierskie, broń białą, artylerię, zdjęcia, kalendarze żołnierskie i wiele innych. Eksponaty datowane były zarówno z czasów I Wojny ale i II Wojny Światowej. Piknik Historyczny już kolejny rok cieszy się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców, turystów ale również pasjonatów tematyki militarnej co dało się odczuć ogromnym zainteresowaniem naszą wystawą i to zarówno wśród ludzi młodych i tych starszych. Każda z tych grup chętnie brała udział w rozmowach z nami, przekazywała swoje spostrzeżenia co do np. miejsc godnych uwagi na kolejne tzw wyprawy poszukiwawcze. Rozmowom tym nie było końca.

DSC04488W samej rekonstrukcji wzięło udział około 120 rekonstruktorów w mundurach historycznych armii austro-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Po zakończonej inscenizacji natomiast zebrani mogli podziwiać I Pułk Ułanów Krechowieckich z Gładyszowa, który zaprezentował widowisko m.in. „1000 lat Jazdy Polskiej”. Była to okazja podziwiania polskiej jazdy konnej z poszczególnych epok. Gdy pole bitwy obumarło, nasza wystawa wciąż „żyła”. Jeszcze długo po zakończonej inscenizacji nasza ekspozycja otoczona była ludźmi chętnymi zapoznać się z naszymi eksponatami a także z naszymi działaniami w Stowarzyszeniu.

Szczególne podziękowania dla Kolegów ze Stowarzyszenia tj. Seby 1355, Aruux’a, Maćka Trapera, Komisarza i Artmana za wzięcie udziału w tym jakże ważnym przedsięwzięciu. Bez Was nie udałoby się zaprezentować tak okazale wystawy.

 

 

Opracował: Mirek „Aligator”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.