Obchody 100 rocznicy nadania praw miejskich Dąbrowie Górniczej

100 lat Dąbrowy Górniczej.

 

       Dokładnie w czwartek IMG_652998518 sierpnia br. o godzinie 17 zaczęły się kilkudniowe obchody z okazji setnej rocznicę nadania praw miejskich Dąbrowie Górniczej. Mieszkańcy i goście mieli okazję zobaczyć wyjątkowe widowisko artystyczne. Była to podróż przez dzieje miasta, od jego początków, czyli niewielkiej osady – „Starej Dąbrowy” poprzez odkrycie węgla, powstanie pierwszej kopalni „Reden” , aż do momentu pełnej niezależności i przekształcenia miejscowości w miasto.

     19 sierpnia po uroczystej mszy św. w bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej żołnierze oraz Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza przemaszerowali na plac Wolności. Tam miało miejsce wręczenie odznaczeń, awansów na wyższe stopnie i innych wyróżnień. Punktem kulminacyjnym było odsłonięcie pomnika, 57b730c54da77_pupamiętniającego 11 Pułk Piechoty, formowany w listopadzie 1918 roku spośród mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Nie zabrakło też parady wojskowej oraz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. To widowiskowe przedsięwzięcie nagrodzone zostało licznymi brawami przez dąbrowian i gości, którzy towarzyszyli uczestnikom wojskowego święta.

      Po uroczystościach na placu Wolności całe rodziny mogły wybrać się do Parku Hallera, gdzie w parkowych alejkach trwał piknik militarno-historyczny, gdzie czekały liczne atrakcje. Pokazy jazdy konnej, przejażdżki bryczką, prezentacje sprzętu wojskowego, strzelnica, a także prawdziwe wybuchy armatnie. Nie zabrakło również przedstawicieli naszego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „GALICJA” ze swoją ekspozycją, jak zwykle cieszącą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony przybyłych gości, ale również samych organizatorów, czy grup rekonstrukcyjnych występujących jako wojska z czasów I wojny światowej. Nie lada gratką dla wszystkich miłośników historii okazały się piękne maszyny, między innymi Niemiecka Pantera, Dąbrowski „ORDON” i wiele innych, pięknie odrestaurowanych maszyn. Jednym słowem – każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

*Film: Ewa Rojkowska – „Fisia”

*Zdjęcia: Tomek Kajdan – „TomEk”

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.