„Galicja 2016”

         Koniec roku 2016 zbliża się nieuchronnie i można by już pokusić się na małe                                                                                 podsumowanie i ocenę tego okresu który był bardzo dsc07188pracowity dla naszego Stowarzyszenia.  Chciałbym opisać  akcje które  przeprowadziliśmy w tym roku     a nie informowaliśmy o nich wcześniej. Nasza działalność to przede wszystkim porządkowanie wojskowych cmentarzy ,poszukiwanie zapomnianych miejsc pochówków ,udział w formie wolontariatu w pracach prowadzonych przez archeologów i wiele innych.                                                                                              Jako organizacja  staramy się być wszechstronni jak to tylko jest możliwe  stąd pomysł na  akcje pt „sprzątamy szlaki turystyczne”  .W kwietniu z naszej inicjatywy po ustaleniach i za zgodą dyrekcji Magurskiego Parku Narodowego sprzątaliśmy żółty szlak leżący na terenie MPN od miejscowości Tylawa do szczytu Baranie.Podobną akcję przeprowadziliśmy w Bieszczadach w porozumieniu z Nadleśnictwem Baligród i Nadleśnictwem Komańcza.  W październiku nawiązując do ogólnopolskiej akcji „sprzątanie świata” porządkowaliśmy  szlak biegnący od szczytu Chryszczatej do przełęczy Żebrak  .Obydwie akcje można podsumować tezą że   turyści 20160622_115007niestety śmiecą oczywiście nie wszyscy  ale jest potrzeba edukacji by w świadomości  przemierzających nasze piękne górskie tereny zakorzenić  odruch dbania o środowisko naturalne ,które jest dobrem mającym służyć też następnym pokoleniom. Jednym z celów naszego Stowarzyszenia jest tworzenie pozytywnego wizerunku osób zajmujących się działalnością  poszukiwawczą  dlatego w czerwcu zawitaliśmy do dwóch szkół i przeprowadziliśmy prelekcje mające na celu zainteresowanie historią  najmłodszych.Wizyta w szkole w Humniskach oraz  Przysietnicy była dla nas nowym doświadczeniem ,efektem byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni bo dzieci wykazały bardzo duże zainteresowanie tym co mieliśmy do przekazania i pokazania na zorganizowanej przy okazji małej wystawie militariów, myślę że takie akcje będą  powtarzane w przyszłości.                   W drugiej połowie października członkowie „Galicji” brali udział w powierzchniowych  badaniach terenu w ciągu przyszłej drogi S-19. We współpracy z prowadzącym  te badania archeologiem Panem  Adamem Nowakiem  oraz  Panem  Lesławem Wilkiem        z Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie za pomocą detektorów metali  sprawdzaliśmy wytypowane wcześniej miejsca. Znalezione artefakty trafiły do krośnieńskich muzeów wskazanych przez WKZ w Krośnie za zgodą którego przeprowadzaliśmy tą akcję. Także jesienią poszukiwaliśmy tunelu w Chrzanowie  to wynik współpracy naszego Stowarzyszenia      z Muzeum w Chrzanowie i firmą GPR24 która przeprowadziła te badania .Wielokrotnie  organizowaliśmy wystawy militariów przy okazji różnego rodzaju imprez ,największa odbyła się z okazji Nocy Muzeów w Konieczkowej ale byliśmy też w Sękowej podczas inscenizacji „Bitwy Gorlickiej”,Bieczu,Iwanowicach,Harklowej,Zręcinie  i wielu innych miejscowościach. Jeśli do tego dodany nasze najważniejsze akcje na Chrysztatej , Węglówce, Skrzeszowicach , Bobrówce  daje to obraz i przekrój naszej bardzo  szerokiej działalności. Podkreślić muszę też ,że nasze Stowarzyszenie nie jest  liczne ale zaangażowanie członków w przeprowadzone akcje pozwala osiągać takie właśnie efekty które są celem Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja” .

20161017_111930         W ciągu tego  roku nawiązaliśmy współpracę z kolejnymi instytucjami  a nasi członkowie brali udział w różnego  rodzaju pracach i  projektach. Działając  w taki  właśnie sposób chcemy pokazać że podejmowanie  współpracy przez różne podmioty prowadzić może do budowania odpowiedniego podłoża do ogólnego porozumienia i wypracowania takich rozwiązań by w przyszłości uregulować  status poszukiwacza historii w Polsce.

 

Artur Hejnar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.