Tajemnice Szelągowego Pola- Śladami Wielkiej Wojny

Tajemnice Szelągowego Pola- Śladami Wielkiej Wojny.

      Taki tytuł nosiła prelekcja, która odbyła się 8.XII.2016r. w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej opowiadająca o zmaganiach żołnierzy trzech cesarstw na terenie Jury Krakowsko- Częstochowskiej.

 

15171298_1398632546844268_2011523839901615501_n

       Historia Wielkiej Wojny przez wielu nazywana I Wojną jest w sporej mierze przysłonięta ogromem wydarzeń z czasów II Wojny Światowej. Nie często zdarza się, by móc wysłuchać opowieści o tym jakże ważnym dla Polski okresie Historycznym.  Wielu z Nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że tereny Jury skrywają w swej historii bardzo burzliwe i  krwawe sceny, które przybliżyli nam – pasjonat i miłośnik historii P. Krzysztof Borda, pracownik Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, a także Tomek Kajdan, członek Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja”

Dzięki zaangażowaniu P. Krzysztofa i Tomka przybyli  goście mieli możliwość wysłuchać opowieści nie tylko o militarnych zmaganiach w tak malowniczej scenerii jaką dziś  oferuje nam Jura, ale także o miejscach pamięci tych wydarzeń jakimi są Cmentarze i miejsca pochówku ofiar wojny jakie znajdowały się niemal na całej Jurze. Trudno dziś szacować, ale bez wątpienia były to liczby sięgające dziesiątków tysięcy osób.

Sporo spośród tych miejsc znikła bez śladu. Tylko w okresie międzywojennym dokonano licznych ekshumacji i komasacji (przenosin) na cmentarze zbiorcze.

            Ponadto przygotowana została wystawa eksponatów bezpośrednio związanych z wydarzeniami z przełomu 1914 do 1918r.  Miedzy innymi elementy umundurowania, klamry
z pasów, pagony, elementy uzbrojenia- karabiny, bagnety,  pociski artyleryjskie, chirurgiczny zestaw polowy sanitariusza a także wiele innych ciekawych eksponatów będących niemymi świadkami minionych wydarzeń.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.