Wystawa w Zręcinie

 

W niedzielę 12 marca 2017  Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Galicja” brało udział w wydarzeniu jakim był II Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz pierwszych Podkarpackich Mistrzostwach Służb Mundurowych w biegach przełajowych                 w Zręcinie. Członkowie naszego Stowarzyszenia przygotowali z tej okazji wystawę militariów z czasów pierwszej i drugiej wojny światowej. Organizatorem tej imprezy był Klub Biegacza Athletic ze Zręcina. W takim właśnie sportowym charakterze  pomysłodawcy tej inicjatywy chcieli przypomnieć i upamiętnić wszystkich tych ,którzy działając w konspiracji i  podziemiu antykomunistycznym
walczyli o wolną i suwerenną  Polskę. W części oficjalnej zostały złożone kwiaty pod ustawionym w 2015 roku krzyżu ,który upamiętnia miejsce czasowego stacjonowania partyzanckiego oddziału OP-11 składającego się między innymi z mieszkańców Zręcina,Łęk Dukielskich ,Kobylan.

Nasza wystawa znajdowała się w miejscu nazywanym Przylaski nad potokiem Sośnik obok zaimprowizowanego ogniska partyzanckiego i cieszyła się dużym zainteresowaniem dobrze wpisując się w scenariusz całego przedsięwzięcia.

Przez cały czas trwania imprezy można było spróbować grochówki z kuchni polowej czy ogrzać się przy partyzanckim ognisku przy którym stacjonował konny patrol.

Po dekoracji zwycięzców w poszczególnych kategoriach odbył się  pokaz sprawności druhów lokalnych jednostek OSP.

Podsumowując całość można powiedzieć że była to udana impreza która przyciągnęła nie tylko sportowców z całego województwa ale także mieszkańców Zręcina i okolicznych miejscowości     a świadczyć mogą o tym relacje w telewizji regionalnej i informacyjnych portalach internetowych.

  • timek, 16 marca 2017, 01:07

  Odpowiedz

  wyklęci temat sporny szkoda że nie pod patronem innego bohatera

  1. Odpowiedz

   Historia „Timku” nigdy nie jest czarno-biała ,ale najważniejsze by mieć tego świadomość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.