„Pamiętajcie o Nas” – Skrzeszowice

„Pamiętajcie o Nas”

W sobotę 11 maja br. kolejny już raz wybraliśmy się do wsi Skrzeszowice nieopodal Krakowa…

krzyż Boża Męka w części cholerycznej

Celem naszej podróży było przeprowadzenie cyklicznych już prac związanych z cmentarzem epidemiczno-wojennym. Miejscem tym opiekujemy się już od trzech lat. Początkowo ograniczaliśmy się jedynie do tak zwanej „kosmetyki” skoszenia trawy, zgrabienia liści i zapalenia symbolicznych zniczy. Nie tym razem.

Tego dnia przewidzianych prac było znacznie więcej. Postanowiliśmy rozszerzyć działania i pójść kilka kroków dalej. Zaplanowaliśmy badania geofizyczne mające na celu dokładną lokalizację i namierzenie mogił żołnierzy z okresu Wielkiej Wojny.

geofizyk Jacek Adamiec GPR24.com.pl

Dzięki zaprzyjaźnionej  firmie GPR24.com.pl Jacka Adamca, biegłego sądowego w zakresie poszukiwań i precyzyjnej lokalizacji szczątków ludzkich i miejsc pochówków oraz wszelkich obiektów ukrytych lub zaginionych mogliśmy przystąpić do zaplanowanych poszukiwań. Georadar wskazał kilka ciekawych anomalii, dzięki którym mogliśmy wytypować potencjalne  miejsca mogił.

Nowy krzyż w części cholerycznej z tablicą informującą

Równie ważnym elementem naszych działań przewidzianym w tym dniu była wymiana drewnianego krzyża w części cholerycznej cmentarza. Bowiem znajdujący się tam stary krzyż przedstawiający Bożą mękę a w zasadzie jego stan nie pozwalał nam na pozostawienie go w tym miejscu. Zaawansowany stopień degradacji drewna wzbudzał obawy, iż krzyż nie przetrwałby kolejnej zimy. W celu jego uratowania za zgodą administratora gruntu tj. Nadleśnictwa Miechów krzyż został zdemontowany i zdeponowany w Zagłębiowskim Muzeum Militariów „Dragon” Na jego miejscu staną nowy krzyż z tabliczką informująca o charakterze tego miejsca. Ufundowany został przez członków Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „GALICJA”. 

Ogromne podziękowania  dla Nadleśnictwa Miechów – Lasy Państwowe za wydanie pozwolenia na przeprowadzenie prac.

Z tego miejsca za zaangażowanie podziękować należy   Kś. Mieszkowi Ćwiertnia, Jackowi Adamiec, Krzysztofowi Borda z Zagłębiowskiego Muzeum Militariów „Dragon” oraz wszystkim  osobom biorącym udział w tym przedsięwzięciu.

Informujemy, iż w dniu 15.05.2019 r. otrzymaliśmy pismo z Nadleśnictwa Miechów w którym Nadleśnictwo zwraca się z prośba o zdanie starego krzyża. Dnia 20.05.2019 r. wraz z panem Krzysztofem Borda z Zagłębiowskiego Muzeum Militariów „Dragon” udaliśmy się do siedziby Nadleśnictwa Miechów celem zdania za pisemnym potwierdzeniem krzyża.

Foto by

Ewa Rojkowska i Sławomir Badowski

Edit.

  • Krzysztof Krzyżanowski, 14 maja 2019, 16:42

  Odpowiedz

  Brawo i dziękuję!

   • TomEk, 15 maja 2019, 08:02
   • Autor

   Odpowiedz

   Dziękujemy za słowa uznania.
   Pozdrawiam
   Tomek

  • ryszard biały, 19 maja 2019, 18:09

  Odpowiedz

  Witam
  Świetna robota.

  • Ziober, 9 sierpnia 2020, 22:24

  Odpowiedz

  Witam proszę o kontakt widzieliśmy się dziś na Ryszce okolice Sławkowa byliśmy tam quadami Pozdrawiam

   • TomEk, 12 sierpnia 2020, 15:40
   • Autor

   Odpowiedz

   Witam,
   Pamiętam naszą rozmowę. Proszę sprawdzić pocztę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.